Bioenergetické cvičení

podle R. Hoffmanna

Postav se do stoje s nohama rozkročenýma na šířku pánve, kolena lehce pokrčená, ramena a paže uvolněné. Váhu rozlož na celá chodidla s mírným tlakem na bříška prstů. Uvolni čelist, můžeš mírně pootevřít ústa.

Zůstaň chvíli uvolněně stát a obrať pozornost ke svému vnitřnímu prožívání. Projdi si pomalu, jemně a laskavě celé tělo. Jak se právě cítíš? Co převládá? Stojí se ti pohodlně? Objevuje se napětí, stažení nebo naopak vitalita, otevřenost? Dýcháš do břicha nebo do hrudníku? Je tvůj dech dlouhý a hluboký nebo naopak krátký a mělčí?

Dopřej si čas, aby ses mohla sama do sebe podívat. Klidně a pomalu dýchej. Rozvíjení této laskavé vnitřní pozornosti je dobré zařadit nejen do každého cvičení, ale i do různých chvil během dne.

Až se budeš cítit pohodlně a připravená pokračovat, začni pomalu třást rukama. Nejdřív vnímej třas v prstech, jak stoupá přes dlaně do předloktí a dál do paží. Pomalu přidávej ramena a hrudník. Zkus se přestat kontrolovat tak, aby se celá horní část těla třásla. Potom do vytřásání zapoj i pánev, boky a hýždě. Postupně třes celým tělem a nevšímej si toho, jestli jsou tvoje pohyby koordinované a jak u toho asi vypadáš.

Délku a intenzitu vytřásání přizpůsob aktuální náladě a fázi menstruačního cyklu. Třes může být sotva znatelný a velmi jemný nebo se můžeš vytřásat velmi silně a intenzivně.

Pokračuj tak dlouho, jak ti to bude příjemné. Jakmile budeš chtít skončit nebo tě to přestane bavit, nechej tělo pomalinku snižovat intenzitu a postupně ho nechej zklidňovat až do úplného ztišení. Zůstaň stát v základní pozici a nech doznívat prožitek. Pozoruj, co se ve tvém těle změnilo, zda je živější nebo naopak unavenější, jestli ho něco rozbolelo nebo naopak přestalo bolet. Pozoruj změny, klidně dýchej.

Až budeš chtít, ukonči cvičení a vrať se k tomu, co jsi dělala předtím.

Mgr. Věra Pospíšilová, CSB

e-mail: pospisilova.verka@gmail.com

tel.: +420 737 877 882

Kam dál

Média